YEDİİKLİM DENEME SINAVLARI

Yediiklim Akademi'nin sınav takvimlerine aşağıda belirtilen ilgili branş veya bölümlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ÖGRENCİ BİLGİ SİSTEMİ
E-BÜLTEN
Ad, Soyad
E-Posta
ERKEN KAYIT FORMU

KPSS B Memurluk (Lisans) Nedir?

 

 

 

 

KPSS B Memurluk (Lisans)  Nedir?

 

 
Değerli KPSS Adayı;
Her yıl KPSS'ye başvuran aday sayısı artmakta ancak atama yapılan kadrolar ise ne yazık ki aynı paralelde artış göstermemektedir. Bu durum KPSS hazırlık sürecini daha önemli bir sürece dönüştürmekte; sınava hazırlık, sadece konu çalışmanın ve soru çözmenin ötesine geçmektedir. 

 

 

KPSS-B Kadroları Nelerdir?

 

KPSS-A Kadroları dışında kalan kadrolardır. B grubu kadrolara alımlar 2 yılda bir (çift yıllarda) yapılmaktadır. Lisans mezunlarına yönelik B grubu kadrolar için P3, önlisans mezunlarına yönelik B grubu kadroları için P93, ortaöğretim mezunlarına yönelik B grubu kadrolar için P94 puan türü ile alım gerçekleştirilmektedir. Mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B grubu kadrolarda yer almaktadır.

 

 

KPSS-A Kadroları Nelerdir?

 

 
KSS-A Kadroları; müfettiş, uzman denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı başka olmak üzere üst düzey memurluk kadrolarından oluşmaktadır. A grubu kadrolara alımlar her yıl yapılmaktadır. ÖSYM'nin sınav sonucunda belirlediği 120 farklı puan türünden kurumun kendi seçtiği puan türüne göre alımlar gerçekleşmektedir.

Bu kadrolara ilk defa atanacak personelin ÖSYM tarafından yapılacak KPSS'ye girerek ÖSYM tarafından ilan edilecek KPSS Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde adı geçen kurumca bilgisayar ortamında yerleştirme işlemleri yapılmaktadır. 

KPSS-B kadrolarına alımlar sadece çift yıllarda yapılmaktadır. 2016 yılında da B grubu kadrolar için alım yapılacak olup, bu kadrolara başvurmayı düşünen adaylar 2016 KPSS'ye katılmak durumundadırlar. 

 

Ayrıntılı Bilgi İçin İletişim Formundan Bize Ulaşabilirsiniz...