KONAK
KARŞIYAKA
ÖN KAYIT
KURS PROGRAMLARIMIZ YAYINLARIMIZ ÖSYM SINAV TAKVİMİ YEDİİKLİM DENEME SINAVLARI YEDİİKLİM SINAV SONUÇLARI REHBERLİK FOTOĞRAF - VİDEO GALERİ ANKET
Bize Nereden Ulaştınız?

AÇIKÖĞRETİM(AÖF)

1. Bağıl Değerlendirme Sistemi Nedir?

Yıllık sistemde öğretim yapılan programlarda sınavların değerlendirilmesi mutlak değerlendirme sistemine göre yapılmaktaydı. Mutlak sistemde bir öğrencinin bir dersten başarılı olabilmesi için öneceden belirlenmiş mutlak bir not sınırını aşması beklenir. Örneğin, 50 veya 70 gibi mutlak bir sınır. Bunun anlamı 50 veya 70 üzeri not alanlar başarılı, altı ise başarısızlık olarak değerlendirilmekteydi.

Bağıl Değerlendirilme Sisteminde (BDS) mutlak bir not sınırı konmamaktadır. BDS adından da anlaşılacağı gibi bir öğrencinin başarısı, bir programda o dersi alan grup içindeki diğer öğrencilerin başarı düzeyleri ile bağlantılı bir şekilde değerlendirilmektedir.

BDS'de temel amaç, belirli bir dersi alan öğrencilerin yüz üzerinden aldıkları mutlak notlara göre değil, o dersi alan grup içindeki gösterdiklerini performansa göre notları belirlemektedir.

 

2. Bu Dönem Açıköğretime Kayıt Yaptırmak İstemiyorum, Kaydımı Dondurabilir miyim?

Dönemlik kredili sistemde öğretim yapılan programların tabi olduğu Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 9.(4) maddesinde; "Merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı öğrenciler, öğretime devam etmek istedikleri dönemin başında, kayıt yenileme tarihlerinde, kayıtlarını yenilemek zorundadırlar. Kayıtlarını yenilemeyen öğrenciler, o dönemde sınavlara giremezler ve öğrencilik haklarından yararlanamazlar" denilmektedir. Öğreniminize devam etmek istediğiniz dönemde kaydınızı yenileterek eğitim - öğretiminize devam edebilirsiniz.

 

4. Sınav Merkezimi Hangi Tarihe Kadar Değiştirmem Gerekiyor?

Sınav merkezi değişikliği, sınav organizasyonu başladıktan sonra yapılırsa bir sonraki sınavlar için geçerli olur. Bu nedenle sınav merkezi değişikliği yaptırırken öğrenciler okudukları dönem içerisinde belirlenen tarihlerde sınav değişikliği yapabilirler.

 

5. Sınavlarda Sorumlu Olduğum Üniteleri Nasıl Öğrenebilirim?

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerindeki önlisans ve lisans programlarında okutulacak dersler ve sınav sorumluluk ünitelerine ait bağlantıyı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

6. Sınav Giriş Belgesini Nasıl Alabilirim?

Öğrenciler, Sınav Giriş Belgesinin sınav tarihinden bir hafta öncesinde http://aof.anadolu.edu.tr adresinin Öğrenci Girişi bölümünden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaparak veya AÖF Bürolarından alacaklardır.

Öğrenciler Sınav Giriş Belgesinde yazılı olan sınav il, ilçe, bina, salon, sıra tarih ve saatte sınava girmek zorundadır.

Öğrenciler sınava girecekleri binayı sınavdan en az bir gün önce mutlaka görmeli ve sınav saatinden bir saat önce sınava gireceği binada hazır bulunmalıdır.

Sınav giriş belgesinde belirtilen yer ve tarihte sınava girmeyen öğrenciler için başka bir yerde veya zamanda mazeret sınavı açılmaz. Her ne sebeple olursa olsun sınav hakkının saklı tutulması mümkün değildir.

 

7. Şifremi Unuttum/hatırlamıyorum Yeni Şifre Nasıl Alabilirim?

AÖF bürosuna bizzat başvurarak veya sistemimizdeki güncel cep telefonunuz ile birlikte 444 10 26 nolu telefondan Açıköğretim Etkileşim Merkezi (Çağrı Merkezi) birimini arayarak, sesli yanıt sistemi ile birlikte şifrenizi (SMS) olarak alabilirsiniz.

 

8. Öğrenci Belgisi Nasıl Alabilirim?

Öğrenciler, AÖF bürolarına öğrenci kimlik kartıyla bizzat veya posta yoluyla başvurarak öğrenci belgesi alabilirler. 

 

 

KONAK
0 (232) 482 0 532
KARŞIYAKA
0 (232) 364 15 15
BİZE HEMEN ULAŞIN